wielkanoc1


 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym informuje, iż Zarządzeniem Nr 23.2019 Wójta Gminy Stara Biała z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia jednego Inspektora Ochrony Danych w Gminie Stara Biała został powołany Inspektor Ochrony Danych - pracownik Urzędu Gminy Stara Biała - Pani Magdalena Łabędzka. Z Inspektorem Ochrony Danych, można się skontaktować poprzez e-mail: iod@starabiala.pl


Przypominamy o wysokości wpłat na Radę Rodziców. Wpłata za pierwsze dziecko wynosi 40 zł, za drugie 20zł. 

Logopedia

Logopedia (gr. – logos, słowo, paideia - wychowanie) to dyscyplina naukowa zajmująca się usuwaniem wad wymowy, nauczaniem mowy, kształtowaniem prawidłowej mowy i doskonaleniem wymowy już ukształtowanej.

Logopeda to terapeuta mowy i języka, odpowiedzialny za ocenę, terapię zaburzeń mowy i języka oraz profilaktykę. Logopeda zajmuje się terapią zaburzeń: artykulacji, mowy, głosu, języka pisanego, karmienia i połykania. Zadaniem logopedy szkolnego jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej. W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba dzieci z wadami wymowy.

Świadomość społeczna nabywania prawidłowej wymowy u dzieci jest coraz szersza. Prawidłowe pisanie i czytanie jest uzależnione od poprawnej realizacji wszystkich głosek.

Niezredukowane wady wymowy do 6 roku życia, mogą stać się przyczyną frustracji i zniechęcenia do pójścia do szkoły. Powoduje to w dziecku lęk, wstyd, nieśmiałość, brak sukcesów w szkole. Powstaje więc problem, który coraz trudniej wyeliminować w kolejnych latach edukacji. Wymowa rzutuje w znaczący sposób na funkcjonowanie dziecka wśród rówieśników, dorosłych, ogólnie w społeczeństwie. Do 6 roku życia dziecko powinno opanować prawidłową realizację wszystkich głosek języka polskiego. Terapia wad wymowy jest skuteczna przy ścisłej i systematycznej współpracy logopedy, dziecka i rodziców.

Literatura:

E. J. Lichota ,,Terapia wad wymowy”

Opracowała:

Elżbieta Robakiewicz

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine