Nauka zdalna

szkolaSzanowni Państwo, Drodzy Rodzice,

Na mocy rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 z 11 marca 2020 r. (poz.410) funkcjonowanie szkół zostało czasowo ograniczone. § 3 tego rozporządzenia mówi: „Czasowe ograniczenie funkcjonowania jednostek systemu oświaty,(…), polega na zawieszeniu prowadzenia działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej (…)”

Jak wynika z powyższego rozporządzenia aktualnie nie obowiązuje dotychczasowy plan lekcji. Do pracy zdalnej nauczyciele przygotowują zadania do samodzielnej pracy uczniów, które utrwalają i pogłębiają wiedzę już zdobytą, często pozwalają na rozwój indywidualnych pasji i zainteresowań. Zadania te nie mogą zawierać nowych treści do samodzielnego opracowania przez uczniów (nie realizujemy nowych zagadnień z podstawy programowej). Zawieszenie prowadzenia działalności dydaktycznej nie pozwala na wystawianie ocen – zadana przez nauczycieli praca domowa nie podlega ocenie (także po odwieszeniu pracy szkoły).

Osobiście koordynuję zakres treści przekazywanych Państwu poprzez e-dziennik. Staram się zwracać uwagę na to, by nadmiernie nie przeciążać uczniów. W swoich działaniach zwracam uwagę na fakt wykonywania przez Państwa obowiązków służbowych w pracy, możliwość dostępu przez uczniów do sprzętu komputerowego i dostępu do internetu, dostosowania realizacji zadań przekazywanych przez nauczycieli do możliwości uczniów.

Z zapowiedzi ministra edukacji narodowej wynika, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie, które ureguluje organizację kształcenia wykorzystującego metody tzw. zdalnego nauczania.

Z poważaniem,
Małgorzata Bartos-Piątkowska