men1 men2  men31

men4 men5  men6

UWAGA!
Od 25 maja 2020 r. obowiązuje nowa stawka żywieniowa za obiady - 6,40 zł.

Strona głównaAktualnościWizyta w Sejmie i nie tylko

Wizyta w Sejmie i nie tylko

Mini30 uczniów ósmych klas z naszej szkoły miało okazję zobaczyć jedną z najważniejszych instytucji w naszym kraju – Sejm Rzeczpospolitej Polskiej. Ale nie tylko. Obejrzeli też zakamarki Pałacu Kultury i Nauki, gdzie rzadko goszczą turyści. Wyprawę do Warszawy zorganizował poseł Lewicy, Arkadiusz Iwaniak, który mieszka na terenie naszej gminy.

Do stolicy pojechało po 15 uczniów z kl. VIII a i b, pod czujnym okiem nauczycieli Piotra Lewickiego i Artura Szymańskiego. O transport, atrakcje w Warszawie, słodkie niespodzianki i sejmowe gadżety zadbał poseł Arkadiusz Iwaniak, który mieszka w Brwilnie.

Podróż do stolicy przebiegła bez zakłóceń, a pierwszym punktem wycieczki był Pałac Kultury i Nauki. Uczniowie zwiedzali pałac z przewodnikiem, a ten zaprowadził ich w miejsca, gdzie nie wszyscy mogą wejść. Były to pałacowe piwnice. To tam zorganizowano dość wyjątkową „wystawę”. W kilkunastu piwnicznych salach można obejrzeć eksponaty, które niegdyś były wyposażeniem PKiN. Są np. taczki z budowy pałacu, albo krzesła i konsole dźwiękowców z remontowanej Sali Kongresowej. Ciągnące się pod pałacem podziemia to istny labirynt, ale dzięki przewodnikowi i dobrej organizacji nikt się nie zgubił.

Potem była wizyta na czwartym piętrze pałacu m.in. w Sali im. Stefana Starzyńskiego. Tam młodzież się dowiedziała, że w sali można zorganizować konferencję dla 660 osób, niewielkie targi, albo bankiet przy stołach dla 350 osób. Koszt wynajęcia sali na takie przyjęcie to kwota 17,5 tys. zł. Uczniowie dowiedzieli się też, że umycie PKiN kosztowałoby ok. 1,5 mln zł.

Oczywiście nie zabrakło głównego punktu wszystkich wycieczek do pałacu, czyli wjazdu na taras widokowy znajdujący się na 30 piętrze i wysokości 114 metrów. Winda pokonuje tę wysokość w 30 sekund. Na tarasie była okazja do podziwiania panoramy Warszawy i pamiątkowych zdjęć.

Po zwiedzaniu PKiN przyszła kolej na główny punkt programu, czyli odwiedziny w Sejmie. Zanim wycieczkowicze dostali się na teren Sejmu przeszli dość skomplikowaną procedurę bezpieczeństwa. Były bramki jak na lotniskach, a każdy został „odznaczony” specjalną naklejką z kodem kreskowym.

Później sejmowymi podziemiami i korytarzami uczniowie dotarli do Sali Kolumnowej. W niej spotkali się z wicemarszałkiem Sejmu, Włodzimierzem Czarzastym, liderem SLD. Wicemarszałek opowiadał o pracy w Sejmie, planach i zamierzeniach sejmowej lewicy. O niuansach sejmowej pracy mówił też poseł Arkadiusz Iwaniak. Uczniowie dowiedzieli się np., że poseł, który przyjeżdża na obrady Sejmu może praktycznie nie opuszczać sejmowych terenów, które liczą prawie sześć hektarów. Ma tutaj do dyspozycji hotel poselski, restauracje, sklepik, fryzjera, strefę rekreacyjną.

Już z przewodnikiem młodzież mogła obejrzeć główną część sejmowego budynku, czyli salę posiedzeń. Uczniowie dowiedzieli się m.in., że obecna amfiteatralna sala posiedzeń powstała w latach 20. ubiegłego wieku. Podczas II wojny światowej bomba, która wpadła przez świetlik w dachu, zniszczyła wnętrze sali, ale zachowały się mury i kolumny na galerii okalającej salę. Dowiedzieli się także, gdzie podczas obrad Sejmu zasiada prezydent, gdzie przedstawiciele rządu, kto siedzi za stołem prezydialnym, jak wygląda głosowanie. Wyprawa po sejmowych korytarzach była okazją do zobaczenia „na żywo” polityków, których oglądamy w telewizyjnych wiadomościach.

Zwieńczeniem zwiedzania Sejmu był obiad w jednej z sejmowych restauracji. Zaserwowano rosół, schabowego z pieczonymi ziemniakami oraz marchewką z groszkiem. Już po powrocie do Maszewa Dużego najczęstszą opinią na temat wycieczki było krótkie – było fajnie.

Autor: Grzegorz Szkopek

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

Logo Magiczna Moc Bajek 1

 

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine