Strona głównaAktualnościWycieczka do Gniezna i Biskupina

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2018/2019 odbędzie się 19 czerwca 2019 r. (środa) i będzie przebiegała następująco:

- godz. 8.30 – uczniowie klas 1 - 3  spotykają się z wychowawcami przy klasach i przechodzą na halę sportową,

- godz. 10.00 – uczniowie klas 4 – 8 i gimnazjum spotykają się z wychowawcami przy klasach i przechodzą na halę sportową.


Przypominamy o wysokości wpłat na Radę Rodziców. Wpłata za pierwsze dziecko wynosi 40 zł, za drugie 20zł. 

Wycieczka do Gniezna i Biskupina

miniW środę 29 maja 2019 r. uczniowie klas drugich i trzech (44 dzieci) pod opieką pań: Małgorzaty Matyaszek, Marii Fortas, Anety Mikołajewskiej oraz Marty Durzyńskiej wybrali się na wycieczkę do Gniezna i Biskupina.

W drodze do pierwszej stolicy Polski zatrzymaliśmy się w Kruszwicy. Zobaczyliśmy Mysią Wieżę – pozostałość po zamku, a pani przewodnik opowiedziała nam legendę związaną z tym miejscem o Popielu, którego zjadły myszy.

Gdy dojechaliśmy do Gniezna, zwiedziliśmy Bazylikę prymasowską Najświętszej Marii Panny położoną na historycznym Wzgórzu Lecha. Skorzystaliśmy z audioprzewodnika. Każdy uczestnik otrzymał audioguide i słuchawki. Zwiedzaliśmy wnętrze Katedry, w której znajdują się relikwie św. Wojciecha – głównego patrona Polski i słuchaliśmy nagrania. Później udaliśmy się do podziemi, gdzie znajdują się m.in. fragmenty posadzki Katedry z XI wieku, relikty trójnawowej budowli z XI wieku, napis nagrobkowy z ok. 1006, odkryte podczas badań archeologicznych, podstawę ołtarza romańskiego. Po zwiedzeniu podziemi weszliśmy na taras widokowy pokonując 240 schodków. Podziwialiśmy z góry piękną panoramę miasta. Obejrzeliśmy również słynne Drzwi Gnieźnieńskie. Zwiedziliśmy Muzeum Archidiecezji Gnieźnieńskiej (Skarbiec). Pobyt w pierwszej stolicy Polski zakończyliśmy zakupem pamiątek.

Następnie pojechaliśmy do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie. Zjedliśmy obiad i odbyliśmy półgodzinny rejs statkiem „Diabeł Wenecki” po Jeziorze Biskupińskim. W dalszej części wycieczki uczestniczyliśmy w lekcji, podczas której poznaliśmy historię prasłowiańskiej osady. Mogliśmy zobaczyć jak wyglądało wnętrze zrekonstruowanej chaty i jej wyposażenie. Pani, prowadząca zajęcia, bardzo ciekawie opowiadała o życiu ludzi z okresu brązu. Dowiedzieliśmy się, czym zajmowali się mieszkańcy, jak zdobywali pożywienie i jakich używali narzędzi. Chętni mogli przymierzyć stroje uszyte na wzór tych z tamtej epoki, zmielić ziarno na autentycznym żarnie lub położyć się na ogromnym łóżku na sianie. Spróbowaliśmy podpłomyków, które upiekły się w ognisku rozpalonym na środku izby. Później zwiedziliśmy również wystawę przedstawiającą eksponaty dotyczące osady i kupiliśmy pamiątki.

Po dniu pełnym wrażeń udaliśmy się w drogę do domu. Wycieczka była ciekawą lekcją historii. Na pogodę nie mogliśmy narzekać. Było pogodnie i dość ciepło. Gdy rano wyjeżdżaliśmy z Maszewa Dużego, padał deszcz.

 

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine