Strona głównaAktualnościŚwiatowy Dzień Ziemi

W okresie wakacji sekretariat przyjmuje interesantów

w godzinach 8.00 – 14.00.

Zebranie dla rodziców uczniów przyszłorocznych klas 1

(rok szkolny 2019/2020) odbędzie się 28 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00

Światowy Dzień Ziemi

dzien ziemiW tym roku Światowy Dzień Ziemi obchodziliśmy w poniedziałek wielkanocny 22 kwietnia. Światowy Dzień Ziemi wymyślono po to, by miliardy ludzi pochyliły się nad losem planety, na której żyją. Moment ekologicznej refleksji ma nas uchronić przed popełnianiem kolejnych błędów. Inicjatywa ma swój początek w latach 70. XX wieku, obecnie obchodzona jest w 192 krajach na świecie. W Polsce Dzień Ziemi obchodzony jest od 1990 roku.

Program i tematykę kolejnych obchodów polskiego Dnia Ziemi kształtują bieżące tematy dotyczące ekologii i środowiska. Każdy dzień ziemi ma też swoje wyjątkowe hasło. Za każdym razem odnosi się ono do zagadnienia związanego z ochroną przyrody i budowaniem pro-ekologicznych postaw. Hasło Dnia Ziemi 2019 to Ochrona zagrożonych gatunków.

20190507 150230

W Dniu Ziemi na całym świecie tysiące stowarzyszeń ekologicznych organizują manifestacje, konferencje, pokazy i akcje na rzecz środowiska naturalnego. Celem Światowego Dnia Ziemi jest uświadomienie problemów związanych ze zmianami klimatu, przeludnieniem, wymieraniem gatunków czy brakiem wody. Ludzie nieodwracalnie naruszyli równowagę przyrody, w wyniku czego świat stoi przed największym wymieraniem od czasów dinozaurów. W przeciwieństwie do losu dinozaurów, szybkie wymieranie gatunków jest wynikiem działalności człowieka. Bezprecedensowe globalne zniszczenia, szybka redukcja populacji roślin i dzikiej fauny i flory są bezpośrednio związane z przyczynami wynikającymi z działalności człowieka: zmianami klimatu, wylesianiem, utratą siedlisk, handlem i kłusownictwem, niezrównoważonym rolnictwem, zanieczyszczeniem środowiska i pestycydami. Oddziaływania te są dalekosiężne, jeśli nie będziemy działać teraz, wyginięcie może być najtrwalszym dziedzictwem ludzkości. Działacze apelują do polityków o podjęcie pilnych działań, a politycy wydają apele do społeczności międzynarodowej, by działać wspólnie teraz, bez opóźnień. A Ty drogi człowieku jaką planetę wolisz? Piękną, czystą i kolorową czy szarą, brudną i ponurą? Wybór należy do Ciebie. Pamiętaj o przyszłych pokoleniach, które będą zamieszkiwać naszą planetę.

Opracował szkolny zespół ds. ekologii: Justyna Libura i Elżbieta Robakiewicz.

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine