Strona głównaAktualnościKonkurs logopedyczny

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym informuje, iż Zarządzeniem Nr 23.2019 Wójta Gminy Stara Biała z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia jednego Inspektora Ochrony Danych w Gminie Stara Biała został powołany Inspektor Ochrony Danych - pracownik Urzędu Gminy Stara Biała - Pani Magdalena Łabędzka. Z Inspektorem Ochrony Danych, można się skontaktować poprzez e-mail: iod@starabiala.pl

Konkurs logopedyczny

miniEuropejski Dzień Logopedy przypada na 6 marca, obchodzony jest we wszystkich krajach Unii Europejskiej. Święto ma na celu zachęcenie rodziców, by nie zwlekali z konsultacją u specjalisty dziecka, które ma problem z mówieniem. W Polsce z tej okazji organizowany jest Dzień Bezpłatnej Diagnozy Logopedycznej. Logopedia to nauka o kształtowaniu prawidłowej mowy, usuwaniu wad wymowy oraz nauczaniu mowy w przypadku jej braku lub utraty.

Przedmiotem logopedii jest mowa we wszystkich jej aspektach: embriologicznym, patologicznym, społecznym i artystycznym. Do specjalizacji logopedycznych można zaliczyć:

• Logopedię ogólną,
• Neurologopedię,
• Surdologopedię,
• Oligofrenologopedię,
• Balbutologopedię,
• Logopedię artystyczną.

Logopeda to osoba zajmująca się badaniami w zakresie diagnozy, stanu rozwoju mowy i terapii zaburzeń komunikacji człowieka na różnych etapach rozwoju. Logopedzi ze względu na specyfikę wykonywanego zawodu często współpracują z wieloma specjalistami m.in. psychologami, pedagogami, fizjoterapeutami, neurologami, laryngologami, foniatrami, audiologami, pediatrami, ortodontami czy okulistami, by w pełni zadbać o prawidłowy rozwój dziecka. Prawidłowa wymowa ma wpływ m. in. na pisanie, czytanie, rozumienie tekstu, ogólną komunikację z innymi. Zachęcamy dzieci do systematycznych ćwiczeń z rodzicami, bo im więcej pracy w domu, tym szybsze i lepsze efekty. Dzięki codziennym kilkuminutowym ćwiczeniom w domu skróci się czas uczęszczania na terapię logopedyczną.

Z okazji Europejskiego Dnia Logopedy zorganizowany został konkurs dla uczniów, którzy uczęszczają na terapię logopedyczną. Konkurs podzielony był na dwie kategorie wiekowe (kl. 0-I, II-IV). Zadaniem uczestników konkursu było wymyślenie rymowanki z trudnymi głoskami, które najczęściej uczniowie ćwiczą na zajęciach oraz zilustrowanie jej. Konkurs zorganizowany został przez logopedów szkolnych: p. Agatę Barcińską oraz p. Elżbietę Robakiewicz. Do konkursu przystąpiło 16 uczniów. Poniżej lista zwycięzców:

Kategoria klas 0-I:

I miejsce – Szymon Zamachowski kl. 0a
II miejsce – Kamil Krukowski kl. I c
III miejsce – Judyta Truszkowska kl. I c
Wyróżnienie – Amalia Maciakiewicz kl. I a

Kategoria klas II-IV: I miejsce – Mikołaj Ważeński kl. II b
II miejsce – Aleksandra Adamkowska kl. II b
III miejsce – Natalia Wiśniewska kl. II b
Wyróżnienie – Nadia Marciniak kl. II b

Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie i gratulujemy zwycięzcom.