W okresie wakacji sekretariat przyjmuje interesantów

w godzinach 8.00 – 14.00.

Zebranie dla rodziców uczniów przyszłorocznych klas 1

(rok szkolny 2019/2020) odbędzie się 28 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00

Wypalanie traw

miniMarzec został poświęcony działaniu ekologicznemu, którego hasłem przewodnim było: Stop wypalaniu traw! Uczniowie byli informowani o skutkach negatywnego wypalania traw. Stworzyli rysunki i plakaty informujące o wypalaniu traw. Przeprowadzane były pogadanki, dyskusje, wyciągano wnioski. Zajęcia prowadził szkolny zespół do spraw ekologii: p. Justyna Libura, p. Aneta Bielska, p. Elżbieta Robakiewicz oraz nauczyciele przyrody i biologii. Poniżej skrót informacji podsumowujących akcję.

Nieużytki, wbrew nazwie, potrafią być wyjątkowo użyteczne dla okolicznej przyrody, ponieważ zamieszkuje tam wiele gatunków roślin i zwierząt, w tym chronionych. W glebie zamieszkują krety, ryjówki, mrówki, żaby, jeże, jaszczurki. Na powierzchni ziemi ptaki zakładają gniazda, wychowują młode. Wśród roślinności są owady: pszczoły, trzmiele, biedronki, motyle. To tylko niewielki wycinek ogromnej różnorodności flory i fauny zamieszkujących łąki i nieużytki.

Po przejściu ognia nie zostaje nic. Jak wygląda gleba po wypalaniu? Staje się wyjałowiona – została pozbawiona warstwy próchnicznej. Wierzchnia warstwa gleby ulega przesuszeniu, co z kolei prowadzi do erozji. Nieodłącznym towarzyszem ognia jest dym. Ten pochodzący z wypalania, potrafi być bardzo trujący. Znajdują się w nim rakotwórcze węglowodory, dwutlenek węgla, dwutlenek siarki. Ta mieszanka może spowodować zatrucia i w konsekwencji choroby. Ogień łatwo wymyka się spod kontroli i może łatwo obrócić się przeciwko podpalaczowi. Wiatr potrafi zmienić swój kierunek, co jednocześnie powoduje zmianę kierunku rozprzestrzeniania się ognia.

Chociaż wypalanie jest wciąż popularne, to obarczone jest konsekwencjami prawnymi. Zgodnie z art. 124 ustawy o ochronie przyrody, „zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131 p. 12 ustawy głosi: „kto wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary – podlega karze aresztu albo grzywny”.


Zgodnie z art. 82 §4 kodeksu wykroczeń każdy kto wypala trawy, słomę lub pozostałości roślinne na polach w odległości mniejszej niż 100 metrów od zabudowań, lasów, zboża na pniu i miejsc ustawienia stert lub stogów bądź w sposób powodujący zakłócenia w ruchu drogowym, bez zapewnienia stałego nadzoru miejsca wypalania, podlega karze aresztu, grzywny albo karze nagany.

Opracowano na podstawie strony: www.ekologia.pl

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine