Strona głównaAktualnościPowitanie wiosny

wielkanoc1

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym informuje, iż Zarządzeniem Nr 23.2019 Wójta Gminy Stara Biała z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia jednego Inspektora Ochrony Danych w Gminie Stara Biała został powołany Inspektor Ochrony Danych - pracownik Urzędu Gminy Stara Biała - Pani Magdalena Łabędzka. Z Inspektorem Ochrony Danych, można się skontaktować poprzez e-mail: iod@starabiala.pl

Powitanie wiosny

mini21 marca 2019 r. dzieci z klas 0–III pożegnały zimę i powitały wiosnę. Zebrały się licznie na sali gimnastycznej wypełnionej wiosennymi kolorami: zielonym, czerwonym, żółtym, różowym, niebieskim oraz fioletowym. Zarówno stroje, jak i dekoracja sali (w której wykonaniu pomagała p. Aneta Bielska) wprowadziła wszystkich zebranych w wiosenny nastrój.

Pani Małgorzata Matyaszek powitała wszystkie dzieci, które udekorowały swoje ubrania lub głowy kotylionami: kwiatkami (tulipanami, krokusami, żonkilami), żabkami, pszczółkami, motylkami, biedronkami i koniczynkami. Opowiedziała o tradycjach, zwyczajach i obrzędach ludowych związanych z powitaniem wiosny. Dzieci mogły zobaczyć, jak wygląda marzanna – symbol złej zimy. Następnie nastąpił obrzęd pożegnania zimy, która już wszystkim obrzydła. Trzecioklasista z kukłą prowadził wszystkich zebranych wokół sali gimnastycznej, tworząc barwny korowód. Po chwili najmłodsze dzieci z oddziału przedszkolnego wniosły kolorowy gaik - gałązkę sosnową ozdobioną kwiatami i bibułką – symbol wiosny. Barwny korowód znów podążał wokół sali, tym razem za gaikiem, aby powitać nadchodzącą wiosnę.

Po obrzędowym pożegnaniu zimy, rozpoczęły się wiosenne zadania dla dzieci. Pierwszym z nich było rozwiązywanie zagadek. Uczestnicy imprezy ustawili się wokół sali. W rytm muzyki krążył uśmiechnięty kwiatek. Dzieci przekazywały go sobie z rąk do rąk. Kto trzymał kwiatek w chwili, gdy ucichła muzyka, rozwiązywał zagadkę między innymi o wiośnie, tulipanie, bocianie, skowronku.

Nadszedł wreszcie czas na zaprojektowanie stroju dla Pani Wiosny. Klasyzgromadziły materiały na suknię i nakrycie głowy. Zostały wykorzystane różne symbole wiosny: kwiaty, motylki, ptaki i inne. Dziewczynki przebrane za Panie Wiosny prezentowały się wspaniale. Wszystkie stroje były bardzo pomysłowe i piękne. Dzieci oceniły je gromkimi brawami. Każda klasa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie ze swoją Panią Wiosną.

Innym wiosennym akcentem były piosenki, które zaśpiewały poszczególne klasy. Nie zabrakło też konkurencji sportowych z elementami współzawodnictwa. Pani Maria Fortas przeprowadziła wiosenne konkursy: „Sadzenie kwiatków” i „Lot motylków na kwiatek”.

Impreza była bardzo udana. Po jej zakończeniu na niebie zaświeciło słońce. Mamy nadzieję, że zima już odeszła na dobre i nie wróci w najbliższym czasie, a jej miejsce zajmie piękna i ciepła wiosna, na którą przecież czekamy z niecierpliwością. Organizatorkami obchodów pierwszego dnia wiosny były nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej: p. Małgorzata Matyaszek i p. Maria Fortas.