Strona głównaAktualnościWycieczka do Centrum Nauki Kopernik

wielkanoc1

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym informuje, iż Zarządzeniem Nr 23.2019 Wójta Gminy Stara Biała z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia jednego Inspektora Ochrony Danych w Gminie Stara Biała został powołany Inspektor Ochrony Danych - pracownik Urzędu Gminy Stara Biała - Pani Magdalena Łabędzka. Z Inspektorem Ochrony Danych, można się skontaktować poprzez e-mail: iod@starabiala.pl

Wycieczka do Centrum Nauki Kopernik

mini15 stycznia 2019r. uczniowie klas: II a, III a, III b pod opieką pań: Małgorzaty Matyaszek, Marii Fortas i Anety Mikołajewskiej pojechali na wycieczkę do Warszawy, aby zwiedzić Centrum Nauki Kopernik.

Pierwszym punktem programu był seans w Planetarium „Niebo Kopernika”, gdzie dzieci obejrzały 2 filmy: Kosmiczny piknik i Tajemnice kartonowej rakiety. Bardzo ciekawe i dostosowane do wieku dzieci filmy, dostarczyły okazji do utrwalenia i pogłębienia wiedzy na temat planet Układu Słonecznego.

Następnie rozpoczęło się zwiedzanie Centrum Nauki Kopernik. Przed dziećmi otworzyła się ogromna przestrzeń Strefy Eksperymentowania, poświęcona człowiekowi i przyrodzie. Mogły nie tylko zwiedzać, ale samodzielnie wykonywać doświadczenia naukowe i wyciągać wnioski przy ponad dwustu eksponatach tworzących 19 grup tematycznych.

W części wschodniej poświęconej człowiekowi stały się przedmiotem zaskakujących eksperymentów. Sprawdziły, jak zmysły i umiejętności pozwalają im odbierać, interpretować i opisywać świat. Poznały jakie organy wewnętrzne ma człowiek oraz jak długie jest jelito i wiele innych. Mogły przekonać się, jak trudne jest poruszanie na wózku inwalidzkim. Oto niektóre grupy tematyczne w tej części: Obraz w oku, Anatomia i fizjologia człowieka, Możliwości człowieka – sprawdź się, Percepcja, Ruch – wzrok, Iluzje, Światło i barwy, Światło i optyka.

W części zachodniej dzieci mogły obserwować zjawiska fizyczne. Znajdowały się tu eksponaty związane z falami, prądem, płynami czy zjawiskami chaotycznymi. Grupy tematyczne w tej części to: Prąd i magnetyzm, Fale i drgania, Żyroskopy i moment bezwładności, Płyny, Maszyny proste, Kosmos, Zjawiska chaotyczne. Uczestnicy wycieczki wzięli udział w spektaklu w Teatrze Wysokich Napięć poświęconym powstawaniu prądu. Niesamowity pokaz dostarczył uczniom wielu wrażeń i niezapomnianych przeżyć. Inną atrakcją była Bajka robotów Stanisława Lema w Teatrze Robotycznym.

Po intensywnie spędzonym czasie w Centrum Nauki Kopernik, uczniowie kupili pamiątki i zjedli obiad. Ostatnim punktem programu wycieczki był przejazd do Wilanowa. Niestety nie udało się obejrzeć przepięknego Królewskiego Ogrodu Światła zlokalizowanego w zabytkowym ogrodzie w Muzeum Pałacu Króla Jana III, ponieważ był nieczynny na czas żałoby w stolicy w związku z żałobą narodową. Może innym razem.

Mimo to pobyt w Warszawie był bardzo udany. Dostarczył uczestnikom wielu emocji i niesamowitych przeżyć podczas eksperymentowania. Pogoda była łaskawa i mimo zimowego dnia, udało nam się bezpiecznie i bez żadnych trudności na drodze dojechać do Warszawy oraz wieczorem wrócić do domu.