Strona głównaAktualnościDokarmiajmy ptaki zimą!

W okresie wakacji sekretariat przyjmuje interesantów

w godzinach 8.00 – 14.00.

Zebranie dla rodziców uczniów przyszłorocznych klas 1

(rok szkolny 2019/2020) odbędzie się 28 sierpnia 2019 r. o godz. 17.00

Dokarmiajmy ptaki zimą!

20190117 113014Zima to trudny czas dla zwierząt, a zwłaszcza dla ptaków. Trudno znaleźć im cokolwiek do jedzenia, gdyż wszystko jest zasypane śniegiem. Poszukiwania pożywienia na mrozie pochłaniają im cenną energię. W ogrodach pokrytych śniegową pierzynką często można spotkać wróble, mazurki, sikory, dzięcioły, kawki, gawrony, kosy, kwiczoły oraz ich kuzynów. Wielu ptakom nie uda się przetrwać ciężkich zimowych warunków - niskiej temperatury i opadów.

Aby pomóc im w przetrwaniu zimy można je dokarmiać. Podczas dokarmiania ptaków popełniamy wiele błędów, które często przynoszą więcej szkód niż pożytku, dlatego stosujmy się do zasad mądrego dokarmiania ptaków zimą.

Uczniowie naszej szkoły podczas warsztatów ekologicznych ,,Dokarmiajmy ptaki zimą” (14-17.01.2019 r.) dowiedzieli się m.in., które ptaki zostają, a które odlatują do ciepłych krajów. Uczniowie zrobili prace plastyczne informujące, jakie ptaki możemy spotkać zimą. Poniżej podpowiadamy jak mądrze dokarmiać zwierzęta, a zwłaszcza ptaki.

W dokarmianiu ptaków najlepiej sprawdzają się:

- uniwersalne i wysokokaloryczne łuskane ziarno słonecznika, gotowany ryż albo pokruszony biszkopt,
- przecięte na pół lub w ćwiartkach jabłka i gruszki
- ucieszą kosy i kwiczoły, rudziki, śpiewaki, bogatki czy dzięcioły,
- śliwki, winogrona, suszone jagody oraz rodzynki, które przed podaniem najlepiej namoczyć w wodzie,
- gotowane, parowane albo surowe ziemniaki, buraki, marchew czy pietruszka w kawałkach
- uszczęśliwią zimujące w mieście kaczki, łyski i łabędzie,
- zboża - można sypać dla kuropatw i bażantów, sierpówek i małych ziarnojadów,
- trochę naturalnego, białego sera – kosy, kwiczoły, dzięcioły i sikory zrobią z niego dobry użytek. (Nigdy nie podawajmy ptakom mleka, którego nie mogą trawić z powodu braku odpowiednich enzymów, wiele z nich może doprowadzić nawet do śmiertelnego zatrucia!).
- tłuczone orzechy włoskie, oczywiście niesolone – znajdą wielu ptasich amatorów,
- nad siemieniem lnianym chętnie się pochylą czyże, dzwońce i czeczotki.

Dotarliśmy do momentu, w którym czas zmierzyć się z pytaniem: „Co z tym chlebem?!” Odpowiadamy krótko: Nie polecamy! Właściwości odżywcze chleba, z punktu widzenia ptaków są mizerne. Większość pieczywa produkowana jest z przetworzonej mąki, z dużymi ilościami soli, konserwantów i ulepszaczy... Wszystkie te substancje są zaprzeczeniem odpowiedzialnego dokarmiania ptaków!


Na koniec coś dla mięsożerców: rozwieszone kawałki zwierzęcego sadła, boczku lub słoniny – skorzystają z nich nie tylko sikory, kowaliki i dzięcioły. Drobiny możemy też „ukrywać” w zakamarkach kory pnia drzewa lub na końcach gałązek – pełzacze i raniuszki, maleńkie mysikróliki na pewno ich nie przeoczą. Ale to już wersja dla zaawansowanych lub mających dużo wolnego czasu. Oni też mogą sami wytapiać i formować specjalne kule tłuszczowe (lub inne kształty) z nasionami. Zawsze, kiedy to tylko możliwe, zapewnijmy ptakom czystą i świeżą wodę do picia!

Jak, gdzie i kiedy?

Jeśli dokarmiasz i masz tradycyjny karmnik (domek z daszkiem) – umieść go w miejscu możliwie osłoniętym od wiatru (i śniegu), ale w taki sposób, aby ptaków korzystających z karmnika nie był w stanie zaskoczyć jakiś kot. Jednocześnie żadna z „dróg panicznego wylotu” z karmnika nie może prowadzić na duże okna lub inne przeszklone powierzchnie.

Systematyczność (ciągłość) dokarmiania, higiena stołówki, jakość karmy i bezpieczeństwo lokalizacji to podstawa! Karmnik czy wywieszone kule tłuszczowe albo słonina mogą okazać się śmiertelną pułapką dla wielu gości. Pozostałe parametry związane z miejscem i formą dokarmiania, to już tzw. kwestie wtórne. Karmnik może być na specjalnym słupku albo bezpośrednio na drzewie lub krzewie. Pamiętajmy, aby zapewnić dobre dojście do niego. To samo dotyczy wysokości na jakiej umieścimy ptasią stołówkę. Pokarm (szczególnie ziarna zbóż i warzywa) możemy wysypywać bezpośrednio na ziemię lub na specjalną platformę umiejscowioną tuż nad ziemią. Karmnik możemy również umieścić za oknem lub na balkonie wysokiego piętra - tam też dotrą głodne ptaki.

Jeśli chodzi o kształt i formę - generalna zasada jest taka, że im prostszy karmnik, tym lepszy. Gdy kupujemy karmnik lub sami go składamy, pamiętajmy, aby jego konstrukcja umożliwiała nam łatwe czyszczenie.

Opracowano na podstawie strony: www.jestemnaptak.pl

Warsztaty prowadził i opracował zespół ds. ekologii: Elżbieta Robakiewicz, Justyna Libura, Aneta Bielska.

20190117 113014

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine