Informujemy, że zebrania z rodzicami odbędą w czwartek 12 września 2019 o godz. 17.00 - kl. 0-3, godz. 16.30 - kl. 4-8. Zapraszamy!

Strona głównaAktualnościPamiętamy o ofiarach II wojny światowej

Pamiętamy o ofiarach II wojny światowej

miniJak co roku przed Dniem Wszystkich Świętych uczniowie naszej szkoły odwiedzili grób studentów z Łodzi, którzy zginęli z rąk kolonisty niemieckiego podczas II wojny światowej. 31 października dzieci z klasy III b wraz z wychowawczynią wybrały się do lasu na małą mogiłę.

Po dojściu na miejsce p. Maria Fortas przypomniała trzecioklasistom, kto jest pochowany w tym grobie i dlaczego znajduje się on w lesie. W mogile spoczywają młodzi ludzie – ofiary II wojny światowej. Uciekli z obozu i szukali schronienia. Doszli do Maszewa, gdzie mieszkali koloniści niemieccy. Nie różnili się oni niczym od ludności polskiej. Nosili podobne stroje, mówili poprawną polszczyzną. Studenci nie wiedzieli, że znajdują się w niemieckiej wiosce. Chodzili od domu do domu i prosili o pomoc. Zapukali wreszcie do drzwi starego Niemca, który przyjął niespodziewanych gości. Nakarmił uciekinierów, a następnie powiedział, że na skraju lasu jest szałas i tam mogą przenocować. Wyprowadził ich do zagajnika, następnie zamordował, a ciała pozostawił. Rano mieszkaniec wsi (jeden z niewielu Polaków w okolicy) pochował ich w miejscu, gdzie zginęli.

Po wysłuchaniu tej smutnej opowieści dzieci zapaliły znicze. Uczciły pamięć zamordowanych studentów modlitwą oraz minutą ciszy.

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine