Strona głównaAktualnościWarsztaty w Murzynowie

wielkanoc1


 

Dyrektor Szkoły Podstawowej im. Władysława Stanisława Reymonta w Maszewie Dużym informuje, iż Zarządzeniem Nr 23.2019 Wójta Gminy Stara Biała z dnia 1 kwietnia 2019 r. w sprawie wyznaczenia jednego Inspektora Ochrony Danych w Gminie Stara Biała został powołany Inspektor Ochrony Danych - pracownik Urzędu Gminy Stara Biała - Pani Magdalena Łabędzka. Z Inspektorem Ochrony Danych, można się skontaktować poprzez e-mail: iod@starabiala.pl


Przypominamy o wysokości wpłat na Radę Rodziców. Wpłata za pierwsze dziecko wynosi 40 zł, za drugie 20zł. 

Warsztaty w Murzynowie

mini11 października 2018r. uczniowie klas drugich szkoły podstawowej byli na wycieczce w Murzynowie w Mazowieckim Ośrodku Geograficznym, który jest terenową placówką Uniwersytetu Warszawskiego.

Warto dodać, że Murzynowo to prastara nazwa pochodząca od słowa „murzyć”, czyli zachmurzyć. Tutaj pani Aleksandra Karasiewicz (absolwentka naszej szkoły) zaprezentowała dzieciom funkcjonowanie stacji meteorologicznej. Drugoklasiści zwiedzili obszar pomiarowy oraz zapoznali się z przyrządami do pomiaru i obserwacji pogody. Poznali także zasady działania przyrządów meteorologicznych takich jak: heliograf, wiatromierz, deszczomierz tradycyjny, deszczomierz Hellmanna, pyłomierz, ewaparometr, klatka meteorologiczna oraz z termometry gruntowe.

Następnie zwiedzali drewnianą, pokrytą strzechą chatę, wzniesioną w początkach ub. stulecia. Profesor Jacek Olędzki, etnolog z Uniwersytetu Warszawskiego, zgromadził w niej wiele pamiątek po dawnych mieszkańcach wsi - narzędzi gospodarczych i rybackich. Na podwórzu chaty zobaczyli nagrobek z pięknie kutym żelaznym krzyżem. Na drewnianym parkanie wisiały kolejne krucyfiksy i stare, żeliwne tabliczki nagrobne. Te nagrobki to pozostałość po wędrownym kamieniarzu, który wybudował tę chatę. Skromne muzeum poświęcone jest pamięci Stanisława Murzynowskiego, który urodził się w Murzynowie w 1526 lub 1528 r. i był autorem pierwszego przekładu Nowego Testamentu na język polski i pierwszej „Ortografii polskiej”. Kolejną atrakcją wycieczki było spotkanie z pracownikiem Brudzeńskiego Parku Krajobrazowego, który przybliżył uczniom dziedzinę dendrologii i powiedział, na czym ona polega. Razem z nim dzieci rozpoznawały różne gatunki drzew. Pełni nowej wiedzy, którą wykorzystają w życiu, bezpiecznie wrócili do szkoły. Opiekę nad uczniami sprawowały p.: K. Kucicka, B. Rękawek i R. Szulborska.

gminabip  men     kur 

efs 

szkolaklasa

 odkrywcy

swr

mysle

sbprzem

trzymajForme

bezwakacje

 ortografitti

miwgif

 ls

 eteatr

scrabble

aqua

ratujemy

zippy

klubpuchatka

 pck

czystepowietrze

niepal

Znajdz wlasciwe rozwiazanie

 Logo klub wiewiorka PCK RGB

 etwinning

 logoapteczka

 

 

 

Joomla templates by Joomlashine