Strona głównaAktualnościSprzątanie świata 2018

Sprzątanie świata 2018

miniW tym roku obchodziliśmy 25-lecie akcji „Sprzątanie świata” (21-23 IX). Hasłem przewodnim tegorocznej akcji było: Akcja – segregacja! 2x więcej, 2x czyściej. Celem tej edycji było wsparcie selektywnej zbiórki odpadów.

W tym roku podejmowaliśmy odpadowe Wyzwania (naszaziemia.pl) - w kolorach jak pojemniki do segregacji odpadów.

Akcję rozpoczęto odczytaniem zaproszenia dla szkół i przedszkoli do udziału w jubileuszowej 25. Akcji ,,Sprzątanie świata – Polska”. Przez radiowęzeł odczytany został apel do uczniów, nauczycieli, pracowników i rodziców odnośnie selektywnej zbiórki odpadów.

Największe zainteresowanie uczniów wzbudziło Wyzwanie 1, które polegało na kampanii informacyjnej dla lokalnej społeczności. Klasy zrobiły plakaty informujące mieszkańców gminy jak segregować odpady. Mamy nadzieję, że trud i czas poświęcony na stworzenie plakatów nie pójdzie na marne i dzięki kampanii zwiększy się ilość odpadów zbieranych w segregacji, a odpady będą trafiać do właściwych pojemników. Plakaty wisiały na szkolnych korytarzach, przystankach i w lokalnych sklepach.

Społeczność szkolna podjęła również Wyzwanie 3, polegające na podpisywaniu petycji do Ministra Środowiska i producentów. Petycja proponuje oznaczanie opakowań kolorem – takim, do jakiego koloru pojemnika opakowanie konsument powinien wrzucić. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych wątpliwości konsumentów przy pojemnikach do segregacji odpadów oraz pozytywnie wpłynie na ilość i jakość zbieranych odpadów. Nauczyciele rozsyłali link z petycją do rodziców, uczniów, znajomych.

Koordynatorem akcji był zespół ekologii – p. Elżbieta Robakiewicz, p. Justyna Libura i p. Aneta Bielska.