Strona głównaAktualnościLaureaci X edycji Konkursu Pięknego Czytania

dzień dziecka plakat

Rok szkolny 2017/2018 ogłaszamy "Rokiem Jubileuszowym" naszej szkoły. W związku z tym prosimy rodziców, dziadków, absolwentów o przesyłanie zdjęć, pamiątek, wspomnień drogą mailową na adres maszewo25@zsmd.edu.pl

Serdecznie zachęcamy do wpłat na radę rodziców. Przypominamy, że wpłata wynosi 40 zł za pierwsze dziecko, oraz 20 zł za drugie.

Laureaci X edycji Konkursu Pięknego Czytania

miniW dniach 13 - 16 kwietnia 2018 r. nasi uczniowie pod opieką p. Renaty Szulborskiej wzięli udział w jubileuszowej X edycji “Konkursu Pięknego Czytania”. Organizatorami tegorocznej edycji byli: Biblioteka Pedagogiczna w Płocku, Książnica Płocka, Zespół Szkół Nr 3 w Płocku oraz Oddział Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich w Płocku. Patronat honorowy nad konkursem objął Marszałek Województwa Mazowieckiego - Adam Struzik, natomiast patronat medialny objęli Tygodnik Płocki, PetroNews i Radio RPL FM.

Była to wyjątkowa edycja nie tylko z powodu okrągłych urodzin, ale także dlatego, że do udziału w konkursie zgłosiła się rekordowa liczba uczestników – 80. Karty zgłoszeń nadesłało 35 placówek oświatowych z Płocka i okolic. Startowaliśmy w kategoriach:

Oddziały Przedszkolne

Remigiusz Leszczyński,

Klasy IV- VI

Dominika Lubasińska, Weronika Janiszewska – kl. VI b,

Klasy VII i gimnazjum

Aleksandra Michalak – kl. VII a,Wojciech Pniewski - kl. VII b

W ramach konkursowej prezentacji uczestnik był zobowiązany do przeczytania wylosowanego przez siebie fragmentu tekstu. Ocenie podlegały: technika czytania (płynność, poprawność artykulacji głosek, dykcja i tempo czytania) oraz sposób interpretacji poprzez wykorzystanie środków artystycznego wyrazu (takich jak: pauzowanie, tempo jako środek ekspresji, modulacja głosu i jego natężenie), a także ogólne walory estetyczne wykonania. Członkowie komisji dużą uwagę przywiązywali także do emocji przekazywanych podczas czytania fragmentów tekstów literackich.

Uczniowie losowali swój numerek, a następnie proszeni przez niezwykle sympatyczną “ciocię Dorotkę” – p. Dorotę Dądzik, podchodzili do stolika i otrzymywali fragment ciekawego tekstu. Przez minutę zapoznawali się z nim, a przez kolejne dwie minuty głośno go czytali. Nasi uczniowie bardzo dobrze się zaprezentowali. Wojciech Pniewski, uczeń klasy siódmej zajął II miejsce w swojej kategorii, natomiast Remigiusz Leszczyński, Karol Kozłowski i Dominika Lubasińska zdobyli wyróżnienia w swoich kategoriach wiekowych. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Wojtek Pniewski zdobył także nagrodę specjalną, którą przyznało Radio RPL FM. Wystąpi na antenie radia, wcielając się w rolę dziennikarza radiowego!

Celem konkursu jest propagowanie kultury czytelniczej, budzenie zainteresowania wartościową literaturą dziecięcą i młodzieżową oraz kształtowanie umiejętności pięknego czytania. Badania wykazują, że czytamy coraz mniej i niestety tendencja ta dotyka przede wszystkim najmłodszych. Stąd jednym z celów konkursu jest popularyzacja starannej, głośnej lektury, rozumianej także jako jeden z możliwych sposobów interpretacji tekstu. Wszystkim naszym uczestnikom gratulujemy pięknej prezentacji tekstów.