Strona głównaAktualnościWycieczka do Grzybowa

Wycieczka do Grzybowa

mini19 września 2017r. uczniowie klas drugich pod opieką swoich wychowawczyń: Małgorzaty Matyaszek, Marii Fortas oraz pani Patrycji Czarneckiej, sudentki odbywającej praktykę w naszej szkole, pojechali na wycieczkę do gospodarstwa ekologicznego w Grzybowie. Gospodarze, Ewa i Peter Stratenwerth oraz pracownicy Stowarzyszenia Ekologiczno – Kulturalnego „Ziarno” przygotowali dla nas wiele atrakcji i niespodzianek.

Zajęcia rozpoczęliśmy od pysznego śniadania, w całości przygotowanego z ekologicznych, samodzielnie wyprodukowanych produktów.

Potem poszliśmy na zajęcia do piekarni, gdzie dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o zbożach i rodzajach mąki. Następnie wytwarzaliśmy mąkę za pomocą żaren oraz piekliśmy własne chlebki o niepowtarzalnych kształtach.

Kolejne zajęcia przybliżyły nam życie owadów, a szczególnie pszczół. Obserwowaliśmy gniazdo trzmieli. Teraz już wiemy, jak duże znaczenie mają te owady dla życia ludzi. Potem samodzielnie wykonaliśmy pachnącą świecę z pszczelego wosku.

Po pysznym obiedzie relaksowaliśmy się na placu zabaw. Następnie z gospodarzem, panem Peterem, udaliśmy się na łąkę i pole dyniowe, gdzie dokarmialiśmy stado 30 kóz pysznymi dyniami. Niektórzy z nas doili kozę, a następnie karmili tym mlekiem maleńkie kotki. Gospodarz opowiedział nam o pracy rolnika, o tym jak produkuje masło sery i śmietanę. Zajrzeliśmy również do warzywnika i wspaniale pachnącego ogródka ziołowego.

Ostatnim punktem naszych zajęć było wykonanie wycinanek sannickich i poznanie niektórych zwyczajów ludowych. Na koniec chętne dzieci mogły kupić niepowtarzalne pamiątki oraz ekologiczne pieczywo. Z żalem pożegnaliśmy gościnnych gospodarzy oraz wszystkie pieski i kotki.

Wycieczka była bardzo udana. Dostarczyła nam wspaniałych przeżyć i wielu wiadomości. Dodatkowym atutem była piękna, słoneczna pogoda oraz przyjazna, rodzinna atmosfera.